Branżowy Zakład Doświadczalny
Budownictwa Drogowego
i Mostowego Sp. z o.o.

Strona główna  O firmie  Oferta  Sklep internetowy  Informacje  Kontakt


BIBLIOGRAFIA DROGOWCA

Bibliografia - spis treści

Sklep

Normy Polskie

Polskie Normy (PN) i normy branżowe (BN) dotyczące budownictwa drogowego obejmują około 400 pozycji z zakresu nawierzchni, mostów, gruntów, materiałów oraz ich badań.

Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, chyba że obowiązek ich stosowania wynika z:

  • rozporządzeń ministrów lub powołania w ustawach,
  • nałożenia na strony umów, kontraktów itp. jeżeli normy są powołane w tych dokumentach.

Na przykład wszystkie normy PN i BN wymienione w ogólnych specyfikacjach technicznych (OST) rozpowszechnianych przez BZDBDiM zazwyczaj znajdą się w szczegółowych specyfikacjach, stanowiących załącznik do umowy między zamawiającym i wykonawcą, co oznacza, że normy te muszą być obowiązkowo respektowane na realizowanych budowach.

Normy branżowe istnieją w okresie przejściowym do przekształcenia ich w Polskie Normy.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej następuje sukcesywne wdrożenie norm europejskich. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) ustanawia w Polsce normy europejskie jako:
a) PN-EN w języku polskim, po przetłumaczeniu ich z oryginału normy europejskiej,
b) PN-EN wprowadzone metodą uznania w języku oryginału. W tym przypadku, dla ułatwienia, wprowadza się po numerze referencyjnym normy dodatkowe oznaczenie literowe informujące o języku dokumentu (nie będące numerem składowym numeru referencyjnego).

Ustawa o normalizacji stanowi, że Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po opublikowaniu ich w języku oryginału.

Normy europejskie powinny być wprowadzane do polskiej techniki drogowej całymi pakietami składającymi się z normy EN na wyrób oraz zestawu norm na wyszczególnione w normie na wyrób metody badań poszczególnych cech, po przetłumaczeniu i zatwierdzeniu jako PN-EN. (Patrz - stanowisko GDDKiA). Obszerniejsze informacje można znaleźć w opracowaniu pt. Stosowanie norm w specyfikacjach technicznych.

Wykazy aktualnych norm znajdują się w katalogach wydawanych przez Polski Komitet Normalizacyjny.


do góry